Pre plnú funkčnosť tejto stránky je potrebné povoliť JavaScript.

Všetko o Vertikálnych žalúziách

Vertikálne žalúzie od FOA ponúkajú širokú škálu látkových a zatemňujúcich lamiel a sú nadčasovým tieniacim prvkom. V minulosti sa používali najmä pre kancelárske priestory, ale našli si svoje miesto aj v domácnostiach. A to najmä pre ich praktickosť. Ak potrebujete zatieniť väčšie priestory, sú pre vás Vertikálne žalúzie tou pravou voľbou. Pomôžu chrániť váš domov pred nežiaducimi pohľadmi zvonka a poskytnú vám pocit súkromia. Navyše dokážu miestnosť podľa vašich potrieb zatemniť či presvetliť, a to obyčajným otočením retiazky. Prečítajte si všetko o tom, ako Vertikálne žalúzie fungujú, ako ich zmerať, namontovať alebo udržiavať.

Vertikálne žalúzie ponúkame v dvoch rôznych šírkach lamiel. Na Vertikálnych žalúziách 89 je šírka lamiel 89 mm a na Vertikálnych žalúziách 127 je šírka lamiel 127 mm.

Ako fungujú Vertikálne žalúzie

Vertikálne žalúzie sú veľmi praktickým doplnkom do každej miestnosti. Plnia najmä praktickú funkciu pri zatienení väčších priestorov. Môžete vďaka nim regulovať svetlo podľa vašich potrieb. Zistite všetko o tom, ako fungujú Vertikálne žalúzie.

Zistite viac

Vertikálne žalúzie už dávno nie sú len doménou kancelárskych priestorov. Pre svoju jednoduchosť a praktickosť sa hodia do všetkých možných typov interiéru. Sú nadčasovým a žiadaným tieniacim prvkom. Najčastejšie sa používajú na zatienenie väčšieho výklenku alebo balkónových priestorov. Nezriedka sa tiež používajú na oddelenie priestoru v domácnostiach, napríklad na miestach, kde nie je možné umiestniť klasické dvere. Ďalej môžete Vertikálne žalúzie použiť do šikmých výklenkov a podkrovných priestorov.

Vertikálne žalúzie pre vás vyrobíme až do výšky 300 cm a šírky tiež 300 cm.

Profil pre Vertikálne žalúzie je vyrobený z hliníka, je teda pevný a ľahký. Ponúkame ho v bielej farbe a je kompletne pripravený na montáž.

Predstavenie Vertikálnych žalúzií

Hovorí sa, že jedno video je lepšie než tisíc slov a obrázkov, a preto sme pre vás pripravili video, v ktorom vám naše látkové Vertikálne žalúzie kompletne predstavíme tak, že z vás budú skoro experti. :-)

Mohlo by Vás zaujímať

Ako nakupovať Vertikálne žalúzie

Pripravili sme pre vás jednoduchý návod Ako nakupovať, prečítanie stránky netrvá ani 3 minúty. Pozrite sa, ako jednoducho všetko poriadne zmerať, vybrať látku a farbu, ktorá sa vám bude páčiť, potom všetko správne pochopiť a namontovať

Zistite viac

Orientácia pri online nákupe môže byť často ťažká a zmätená. Preto sme pre Vás pripravili jednoduchý návod Ako u nás nakupovať. Na našom e‑shope sa nestratíte a nakupovanie pre Vás bude hračka.

1 Mate všetko pripravené?

a počet okien

b zameranie výšky a šírky

c typ kazety

d typ uchycenia

2 Vyberte si látku.

a zvoľte farbu a dekor látky

b môžete použiť filter

3 Vyberte si typ kazety.

4 Vyberte si farbu kazety.

5 Vyberte si systém upevnenia.

6 Zadejte rozmery a správne roletu zamerajte.

7 Objednajte.

8 Potrebujete nejaké doplnky?


1 Vyberte
2 Zamerajte
3 Objednajte
4 Inštalujte

Mohlo by Vás zaujímať

Typy ovládánia Vertikálnych žalúzií

Vertikálne žalúzie ponúkajú celkovo 4 typy ovládania. Prečítajte si, aké sú medzi nimi rozdiely, a vyberte si tú, ktorá sa vám bude najviac páčiť.

Zistite viac

Vertikálne žalúzie si môžete vybrať v štyroch základných typoch ovládania. Všetko si môžete naštudovať práve tu:

Sťahovanie smerom k ovládaniu

 • Zaťahovanie lamiel je nasmerované smerom k ovládaciemu mechanizmu, pokiaľ nezakryjú okno. Pri úplnom roztiahnutí budú všetky lamely naproti retiazke.

Sťahovanie smerom od ovládania

 • Zaťahovanie lamiel je nasmerované smerom od ovládacieho mechanizmu, kým úplne nezakryjú okno. Pri úplnom roztiahnutí budú všetky lamely pri retiazke.

Sťahovanie smerom od krajov k stredu

 • Pohyb lamiel je smerovaný od vonkajších strán koľajnice k jej stredu. Podobne ako opona. Pri úplnom roztiahnutí bude polovica lamiel na pravej strane a polovica na ľavej strane.
 • Tento typ montáže umožňuje, aby bol ovládací mechanizmus na ľavej alebo pravej strane žalúzií.

 • Na každej strane musí byť rovnaký počet lamiel.

Sťahovanie smerom od stredu ku krajom

 • Pohyb lamiel je smerovaný od vonkajších strán koľajnice k jej stredu. Pri úplnom roztiahnutí budú lamely uprostred.
 • Tento typ montáže umožňuje, aby bol ovládací mechanizmus na ľavej alebo pravej strane žalúzií.
 • Na každej strane musí byť rovnaký počet lamiel.

Aká dlhá bude retiazka? 

Ovládací mechanizmus bude vždy dodaný od nás tak, aby bola dodržaná maximálna možná bezpečnosť pre deti. Dbajte na to, aby na ovládanie deti nedosiahli.

((Výška + Šírka) * 2) - 30 = Y
Y - (2 x Šírka) + 30 = X

Y - Celková dĺžka šnúry
X - Celková dĺžka retiazky
X / 2 = Dĺžka retiazky

Prečo si robiť život zložitým

Pripravili sme pre Vás jednoduchú tabuľku pre perfektnú orientáciu v jednotlivých typoch kaziet spoločne s možnosťami ich uchytenia.

  Vertikálne žalúzie 89 Vertikálne žalúzie 127
Vŕtanie do stropu miestnosti i i
Vŕtanie do steny i i
Vŕtanie do stropu výklenku i i
Vodiaci silon i i
Lamely v šírke 89 mm i i
Lamely v šírke 127 mm i i
Minimálna šírka 30 cm 30 cm
Maximálna šírka 300 cm 300 cm
Minimálna výška 100 cm 100 cm
Maximálna výška 300 cm 300 cm
Farba mechanizmu biela biela
Materiál mechanizmu hliník hliník

Mohlo by Vás zaujímať

Typy lamiel pre Vertikálne žalúzie

Ponúkame rôzne typy prémiových látok a veľké množstvo farebných tónov látok pre Vertikálne žalúzie. Rozdiely medzi jednotlivými lamelami sú najmä v type látky, jej gramáži a tiež v šírke jednotlivých lamiel. Zistite všetko o lamelách Vertikálnych žaluzií

Zistite viac

Môžete si vybrať z viac než 70 látok v 3 kazetách. Riaďte sa tým, akú veľkú intenzitu svetla v miestnosti potrebujete. Do spálne sú vhodné látky plne zatemňujúce a do kuchyne naopak také, ktoré prepustia viac svetla. Maximum zatienenia dosiahnete tmavším odtieňom látky rolety a vyššou gramážou látky. Najväčšiu mieru zatienenia dosiahnete jedine vtedy, ak si vyberiete rolety s označením Plné zatemnenie alebo Blackout v tmavých farbách. Vertikálne žalúzie 127 všeobecne viac zatemnia, pretože menej presvitajú okolo lamiel. Vertikálne žalúzie 89 odporúčame voliť pri úzkych šírkach.

Látka STANDARD Farebná LE

Látka je hrubá, pevná a nepriehľadná. Tmavé odtiene neprepúšťajú slnečné svetlo, ale látka nie je plne zatemňujúca. Svetlé odtiene prepúšťajú svetlo čiastočne.

Tento typ lamely majú žalúzie LE 119, LE 120, LE 121, LE 122, LE 123, LE 124, LE 125, LE 126, LE 127, LE 128, LE 129, LE 130, LE 131, LE 132, LE 133, LE 134, LE 135, LE 136, LE 101, LE 102, LE 103, LE 104, LE 105, LE 106, LE 107, LE 108, LE 109, LE 110, LE 111, LE 112, LE 113, LE 114, LE 115, LE 116, LE 117, LE 118, LE 137, LE 138, LE 140, LE 141, LE 142, LE 143, LE 144, LE 145, LE 146, LE 147, LE 148, LE 149, LE 150, LE 151, LE 152, LE 153, LE 154, LE 159.

Špecifikácia látky

 • Materiál - 100 % polyester
 • Gramáž - 175 g/m2
 • Hrúbka - 0,32 mm
 • Šírka lamely - 89 mm / 127 mm

Látka BASIC - Priesvitná - VS

Látka je hrubá a pevná. Je nepriehľadná, takže siluety nie sú rozpoznateľné, ale slnečné svetlo čiastočne prepúšťa. Je veľmi podobná látkam STANDARD Farebná LE, má však o niečo nižšiu gramáž. Nie je zatemňujúca. Látka má žíhaný vzhľad, ale je jednofarebná.

Tento typ lamely majú žalúzie VS 841, VS 842, VS 843, VS 844.

Špecifikácia látky

 • Materiál - 80 % polyester, 20 % plátno
 • Gramáž - 165 g/m2
 • Hrúbka - 0,38 mm
 • Šírka lamely - 89 mm / 127 mm

Látka STANDARD Prírodná VP

Látka je hrubá a pevná. Je vyrobená z plátna a polyesteru. Je nepriehľadná, takže siluety nie sú rozpoznateľné, ale slnečné svetlo čiastočne prepúšťa. Nie je plne zatemňujúca. Látka má prírodný vzhľad.

Tento typ lamely majú žalúzie VP 404, VP 410, VP 228, VP 415, VP 450, VP 132, VP 636, VP 114, VP 120, VP 444, VP 735.

Špecifikácia látky

 • Materiál - 80 % polyester, 20 % plátno
 • Gramáž - 525 g/m2
 • Hrúbka - 0,38 mm
 • Šírka lamely - 89 mm / 127 mm

Mohlo by Vás zaujímať

Ako zamerať Vertikálne žalúzie

Pred nákupom žalúzií je potrebné zmerať, akú veľkosť budete potrebovať. Nebojte sa, nie je to žiadna veda. S nami to zvládnete raz dva. Vyberte typ ovládania, uchytenia a všetko zvládnete. Zistite viac o tom, Ako zmerať Vertikální žaluzie

Zistite viac

Pred nákupom žalúzie je potrebné zmerať, akú veľkosť budete potrebovať. Nebojte sa, nie je to žiadna veda. Nižšie si môžete prečítať návod, ako zamerať žalúzie pre rôzne typy montáže. Zadávate nám vždy výslednú šírku celého profilu a výšku lamiel vrátane profilu. Ak máte iný rozmer alebo potrebujete poradiť, ponúkame individuálne riešenie, pokojne nás kontaktujte, radi vám pomôžeme.

„Pri každej objednávke volajú naši špecialisti a ešte raz si s Vami skontrolujú rozmery, farbu a stranu mechanizmu a jeho upevnenie. Dokážu s Vámi všetko vyladiť do 100 % stavu, záleží nám na Vašej spokojnosti.“

Vŕtanie do stropu miestnosti Vertikálne žalúzie 89 a Vertikálne žalúzie 127

Výška žalúzie = výsledná výška žalúzie

Výšku zadajte od stropu až k podlahe alebo parapetu.
Ak budú žalúzie až k podlahe, odpočítajte 2 – 5 cm. Žalúzie by nemali ležať na zemi.
Ak budú žalúzie k parapetu, stačí odpočítať 1 cm.
Výšku žalúzií môžete zadávať až do 300 cm.

Šírka žalúzie = šírka výklenku + 20 cm

Zmerajte šírku s presahom cez výklenok. Túto šírku potom zadajte v detaile produktu v objednávke, a to v rozsahu od 30 cm do 300 cm. Látka musí mať presah cez výklenok. Presah vertikálnej žalúzie je spravidla 10 cm na každú stranu.

Rozmer na mieru

Všetky rolety pre vás dodávame na mieru. Ak vám nevyhovuje uvedený rozsah, zadajte v objednávke najbližší vyšší rozmer. Do poznámky v objednávke nám napíšte, aký potrebujete skutočný rozmer.

Ak budú žalúzie až k podlahe, odpočítajte 2 – 5 cm. Žalúzie by nemali ležať na zemi.

Pokiaľ budú žalúzie k parapetu, stačí odpočítať od výšky 1 cm.

Presah pri šírke je spravidla 10 cm na každú stranu.

Vŕtanie do steny Vertikálne žalúzie 89 a Vertikálne žalúzie 127

Výška žalúzie = výsledná výška žalúzie

Výšku voľte od miesta, kde budú žalúzie nainštalované, a to až po parapet alebo podlahu. Túto výšku nám potom zadajte v detaile produktu v objednávke, a to v rozsahu od 30 cm do 300 cm.
Ak budú žalúzie až k podlahe, odpočítajte 2 – 5 cm. Žalúzie by nemali ležať na zemi.
Ak budú žalúzie k parapetu, stačí odpočítať 1 cm.

Šírka žalúzie = šírka výklenku + 20 cm

Zmerajte šírku s presahom cez výklenok. Presah vertikálnej žalúzie je spravidla 10 cm na každú stranu.  Túto šírku potom zadajte v detaile produktu pri objednávke, a to v rozsahu od 30 cm do 300 cm. Látka musí mať presah cez výklenok.

Rozmer na mieru

Všetky rolety pre vás dodávame na mieru. Ak vám nevyhovuje uvedený rozsah, zadajte v objednávke najbližší vyšší rozmer. Do poznámky v objednávke nám napíšte, aký potrebujete skutočný rozmer.

Ak budú žalúzie až k podlahe, odpočítajte 2 – 5 cm. Žalúzie by nemali ležať na zemi.

Pokiaľ budú žalúzie k parapetu, stačí odčítať od výšky 1 cm.

Výslednú korekciu výšky vždy vyriešite až pri montáži.

Presah pri šírke je spravidla 10 cm na každú stranu.

Pri montáži si môžete upraviť, ako ďaleko budú žalúzie od steny, tolerancia je tu 5 cm.

Vŕtanie do stropu výklenku Vertikálne žalúzie 89 a Vertikálne žalúzie 127

Výška žaluzie = výška celého výklenku - 1 cm

Výšku zadajte od stropu až k podlahe alebo parapetu.
Ak budú žalúzie až k podlahe, odpočítajte 2 – 5 cm. Žalúzie by nemali ležať na zemi.
Ak budú žalúzie k parapetu, stačí odpočítať 1 cm.
Výšku žalúzií môžete zadávať až do 300 cm.

Šířka žaluzie = šířka celého výklenku - 0,5 cm

Zmerajte celý výklenok a to minimálne na troch miestach. Od najmenšieho rozmeru odpočítajte minimálne 0,5 cm.
Tento rozmer nám zadajte v detaile produktu v objednávke a to v rozsahu 30 cm – 300 cm.
Na pohodlnejšie ovládanie môžete odpočítať aj viac než 0,5 cm.

Rozmer na mieru

Všetky rolety pre vás dodávame na mieru. Ak vám nevyhovuje uvedený rozsah, zadajte v objednávke najbližší vyšší rozmer. Do poznámky v objednávke nám napíšte, aký potrebujete skutočný rozmer.

Výklenok zmerajte na viacerých miestach a 0,5 cm odčítajte od najnižšieho zameraného rozmeru.

Mohlo by Vás zaujímať

Montáž Vertikálnych žalúzií

Vertikálne žalúzie majú niekoľko variantov montáže. Môžete ich pripevniť vŕtaním do stropu miestnosti, steny alebo stropu výklenku. Zistite viac o tom, ako namontovať Vertikálne žalúzie

Zistite viac

Jednoduchšie už to skutočne byť nemôže. Naše žalúzie sú už zložené, vďaka tomu ich zvládnete nainštalovať v priebehu pár minút. Žalúzie je možné montovať niekoľkými spôsobmi, a to s vŕtaním do stropu miestnosti, steny alebo stropu výklenku. Na jednoduchú a rýchlu montáž sme pre vás pripravili ilustrované aj video návody rozdelené podľa typu montáže. Uvidíte, že budete hotový v priebehu pár minút.

Vŕtanie do stropu miestnosti Vertikálne žalúzie 89 a Vertikálne žalúzie 127

Vertikálne žalúzie sú navŕtané v strope miestnosti. Veľkou výhodou je, že si pri montáži môžete zvoliť, v akej vzdialenosti od steny ich umiestnite. Ide o najčastejší spôsob montáže Vertikálnych žalúzií.

1
2
3
4
5
6

Vŕtanie do steny Vertikálne žalúzie 89 a Vertikálne žalúzie 127

Vertikálne žalúzie je možné vŕtať do steny miestnosti. V tomto prípade voľte presah cez výklenok tak, aby došlo k dokonalému zatieneniu. Presah odporúčame 10 cm na každú stranu. Túto možnosť odporúčame, ak máte vysoké stropy.

1
2
3
4
5
6
7

Vŕtanie do stropu výklenku Vertikálne žalúzie 89 a Vertikálne žalúzie 127

Vertikálne žalúzie je možné vŕtať do stropu výklenku. Ak chcete ušetriť miesto v miestnosti, je možné žalúzie schovať do výklenku. Žalúzie pri tomto spôsobe montáže môžu narážať do kľučky a môžu sťažovať otváranie okien.

1
2
3
4
5
6

Mohlo by Vás zaujímať

Údržba a čistenie Vertikálnych žalúzií

Žalúzie sú neustále vystavené prachu a znečisteniu. Čistenie našich Vertikálnych žalúzií je veľmi jednoduché a časovo nenáročné. Zistite viac o tom, ako na údržbu Vertikálnych žalúzií

Zistite viac

Vertikálne žalúzie sú neustále vystavené prachu a znečisteniu. Pri Vertikálnych žalúziách ale nemusíte mať z čistenia vôbec strach. Ich údržba je veľmi jednoduchá a časovo nenáročná. Lamely Vertikálnych žalúzií je možné veľmi jednoducho demontovať, ale na údržbu a čistenie to nie je vždy nutné. Inšpirujte sa našimi radami na údržbu a čistenie.

POZOR: Látky s naparovanou hliníkovou vrstvou sa nesmú čistiť vodou – vrstva by sa tým poškodila. Ide o látky typu PREMIUM – Kamerun.

Čistenie lamiel

Lamely nie je potrebné demontovať. Ušetríte si tak prácu s demontážou a montážou. Pokiaľ však vyžaduje hĺbkové čistenie, môžete roletu bez obáv zložiť, ale najlepšie sa Vám bude čistiť vo zvislej polohe na okne.

Začnite s prachom

Vertikálne žalúzie FOA majú antistatickú úpravu. Tá však nevydrží večne. Výhodou oproti klasickým žalúziám je, že sa rolety neustále oklepávajú a prach na nich prakticky nezostáva. Proti prachu používajte obyčajnú prachovku alebo vysávač na najnižšom možnom výkone.

Suchá a vlhká handrička

Pokiaľ je to možné, rolety čistite iba suchou handričkou. Pri väčšom znečistení môžete použiť aj handričku navlhčenú, ale nechajte potom roletu dobre preschnúť, než ju zarolujete.

Jemný čistiaci prostriedok

Ak je roleta príliš znečistená, môžete použiť aj jemný čistiaci prostriedok. Najprv však vyskúšajte reakciu látky na skrytom mieste. Ak po uschnutí neuvidíte zmeny na látke, môžete začať s čistením aj inde.

Nepoužívajte kefu

Na čistenie Vertikálnych žalúzií nepoužívajte kefy, piesok ani iné drsné predmety. Povrch rolety by sa mohol poškodiť.


Vlastnosti látok

Látky sú z časti tvorené prírodnými vláknami, ako je bavlna a plátno. Možné nepravidelnosti a nerovnosti sú spôsobené charakteristikou danej tkaniny.

Tvarová stabilita

Všetky látky sa vopred upravujú, takzvane sa nechávajú zraziť. Pri pôsobení vlhkosti a teploty sa môžu vlákna natiahnuť, môžu sa vytvoriť záhyby, alebo v látke môžu vznikať nepravidelnosti.

Všetky látky a ich materiály prechádzajú prísnym testovaním vhodnosti na použitie a zodpovedajú tým najvyšším nárokom na ich kvalitu.

Farbostálosť

Všetky látky sú testované, s výnimkou niektorých prírodných látok. Farby látok sa môžu účinkom svetla meniť.

Medzi rôznymi výrobnými šaržami môžu existovať rozdiely vo farbe. Pri objednaní viacerých roliet sa snažíme o to, aby látka pochádzala z jednej šarže.

Výstraha

Výrobca neručí za nesprávne ovládanie alebo chybnú montáž.

Výrobca nezaručuje výsledky čistenia.

Výrobca si vyhradzuje právo výrobky meniť a zlepšovať.

Vždy dodržujte pokyny výrobcu na čistenie.

Pri syntetických látkach dochádza k zrazeniu o 1 až 2 %, pri látkach s podielom prírodných látok maximálne o 3 %.

Mohlo by Vás zaujímať

Rady a tipy k Vertikálnym žalúziám

Spísali sme pre vás dôležité rady a tipy, ktoré by ste mali poznať pred nákupom Vertikálnych žalúzií. Skúsenosti nielen z výroby, ale aj od tisícov našich zákazníkov, si môžete prečítať tu

Zistite viac

Nižšie sme pre Vás pripravili prehľad rád a tipov k Vertikálnym žalúziam, ktoré by sa Vám mohli hodiť.

Ako zmerať

 • Ak budete roletu vŕtať do steny miestnosti alebo stropu, vždy voľte presah cez výklenok.
 • Na šírku zamerajte celý horný profil, nie látku.
 • Pri meraní si ujasnite, aký typ ovládania vám bude najlepšie vyhovovať.
 • Typ ovládania nie je možné zmeniť.
 • Najčastejším typom ovládania je Sťahovanie smerom k ovládaniu.
 • Pri vŕtaní do stropu výklenku nám zadajte rozmer o 0,5 cm menší.
 • Ak budete vŕtať do steny, výšku si môžete korigovať až pri montáži.
 • Žalúzie by sa nemali priamo dotýkať podlahy ani parapetu.
 • Pri zameraní sa uistite, že žalúzie nebudú brániť otváraniu okna.
 • Na lepšie zatemnenie voľte Vertikálne žalúzie 127.
 • Do menších priestorov voľte Vertikálne žalúzie 89.

Montáž

 • Montáž Vertikálnych žalúzií je jednoduchá, nie je potrebné sa jej báť.
 • Pri montáži si dávajte pozor na to, aby boli vždy vodorovne k stene.
 • Vzdialenosť od steny je možné ovplyvniť aj pri samotnej montáži.
 • Pri vŕtaní do steny môžete vzdialenosť od steny ovplyvniť o 5 cm.

Ďalšie tipy a rady

 • Do užších otvorov alebo na vŕtanie do stropu výklenku voľte radšej lamely v šírke 89 mm.
 • Všeobecne nemá šírka lamiel vplyv na funkčnosť, ide len o to, čo sa vám viac páči.
 • Žalúzie ovládajte vždy opatrne.
 • Medzi lamelami môže presvitať svetlo.
 • Látky z rady Vertikálne žalúzie Farebné, sú rovnaké ako pre Látkové rolety a Rolety do strešných okien. Môžete si tak zladiť byt do rovnakého dekoru.
 • Pri používaní dbajte na to, aby žalúzie neboli v dosahu malých detí a domácich maznáčikov.

Mohlo by Vás zaujímať