Pre plnú funkčnosť tejto stránky je potrebné povoliť JavaScript.

Porovnanie typov tieniacej techniky na FOA

Mnohí ľudia si pod pojmom "tieniaca technika" stále predstavujú len hliníkové žalúzie. Pamätníci si predstavia záclony spolu s ťažkými látkovými závesmi. V ponuke FOA však nájdete mnoho ďalších typov tieniacej techniky. S niektorými ste sa možno ešte nestretli a neviete, čo zaujímavé ponúkajú. Poďme si ich postupne predstaviť.

Rolety Deň a noc

Nemôžeme začať inak ako roletami Deň a noc. Niekedy sa nazývajú Duo rolety alebo Zebra rolety. Je to kvôli ich princípu striedania priehľadného a nepriehľadného pásu látky.

Myšlienka je to veľmi prostá, ale elegantná a účinná. Ide o súvislý pás, ktorý sa zasúva do kazety nad oknom. Pás je vyrobený z dvoch druhov materiálu. Jeden je sieťovina, cez ktorú je bežne vidieť von z miestnosti cez okno. Druhým materiálom je nejaká pevná tkanina, cez ktorú nie je vidieť.

Keď sa na tento pás pozriete, naozaj pripomína prechod pre chodcov. A keďže ide o 2 druhy látky, je vysvetlený aj termín "Duo". S tým sa niekedy stretávame v anglickom preklade ako Twins - dvojčatá.

clanek_001

Ako dosiahnuť zatienenie?

Pri klasických látkových roletách je jeden koniec látky ukotvený v kazete. Druhý koniec voľne visí a spúšťa sa nadol, keď sa valec s navinutou látkou otáča. Nie je to tak v prípade roliet typu Deň a noc.

Pás pruhovanej látky v roletách Deň a noc má oba konce vo vnútri kazety nad oknom. Otáčaním valca sa len odvíja slučka, ktorá je napnutá pomocou kladky v spodnej časti. Máme teda vlastne 2 vrstvy látky nad sebou. Ako sa látka odvíja, priehľadné a nepriehľadné pruhy sa postupne dostávajú do rôznych vzájomných polôh, takže buď sa priehľadný pruh vzadu prekrýva s iným priehľadným pruhom vpredu, alebo naopak s nepriehľadným.

Zmenou vzájomnej polohy oboch druhov látky na rolete môžete nastaviť, aby aj po stiahnutí rolety boli niektoré časti stále priehľadné a iné nie.

V čom je najväčšia sila roliet Deň a noc?

Vďaka ich princípu sa môžete rozhodnúť, ako veľmi chcete miestnosť zatieniť. Nielen to, akú časť okna zhora roletou zakryjete, ale aj to, koľko svetla do bytu cez priehľadné časti rolety pustíte.

Kam sa hodia rolety Deň a noc?

Najtypickejšie použitie je v domácnostiach. Nemôžete očakávať 100 % zatemnenie. Predsa len, cez úplne zatiahnutú roletu môže preniknúť trochu rozptýleného svetla. Takže do miestnosti, kde chcete úplnú tmu, si vyberte iné riešenie. Vo všetkých ostatných prípadoch sú však rolety Deň a noc vynikajúcou voľbou.

Okná v kuchyni, obývacej izbe, dokonca aj v kúpeľni alebo presklené dvere, to všetko sú miesta, kde skvele poslúžia.

Rímske rolety

Rímske rolety sú jedny z mála, ktoré nepoužívajú na navíjanie žiadne kazety. Preto sa niekedy nazývajú aj "riasiace rolety". Je to preto, že keď sa úplne vytiahnu, aby nič nezatienili, sú v hornej časti nariasené. Podobne ako si dievča zdvihne sukňu, aby prebehlo cez potok.

Rímske rolety sú s nami už dlho. Spolu so závesmi a paravánmi patria k najstarším systémom tienenia. A áno, hádate správne, ich názov odkazuje až na staroveký Rím, ktorého obyvatelia si do okien vešali kusy látky, aby sa do ich domovov nedostal nielen páliaci slnečný svit, ale ani prach zo stavby Kolosea.

clanek_002

Samotné Koloseum potom používalo tieto rolety pre pohodlie divákov.

Typické použitie Rímskych roliet

Rímske rolety majú niekoľko výhod:

  1. Dokáže zatieniť až do úplného zatemnenia.
  2. Nevyžadujú žiadne mechanické zariadenie na navíjanie látky.
  3. Sú veľmi estetické.
  4. Veľmi ľahko sa ovládajú a udržiavajú.

Vďaka svojmu trochu neusporiadanému vzhľadu sa často vyskytujú v domoch alebo vidieckych sídlach a chalupách. Nie sú príliš vhodné do kancelárií. Ale možno v ateliéri umelca len podčiarknu nespútanú atmosféru.

Látkové rolety

Látkové rolety sú absolútnou klasikou. Ale pozor - už dávno to nie sú tie ťažkopádne systémy z univerzálnej béžovej plachty, ktorá sa tak ťažko ovládala. Niekedy sa nedala zastaviť v požadovanej výške, inokedy sa rozhodla sama a s hlasným buchnutím sa stiahla do kazety.

Dnes sú látkové rolety už dávno inde. Veľmi ľahko sa ovládajú jednoduchým potiahnutím retiazky. Už žiadne napínacie perká a polofunkčné brzdy.

Takisto výber látok je takmer nekonečný. Od celej škály jednofarebných látok cez rôzne vzorované látky až po dekoratívne prírodné motívy alebo dokonca priamo niektoré maľby. Na svoje si príde naozaj každý.

clanek_003

Kde nájdu svoje uplatnenie?

Vďaka svojej vysokej tieniacej schopnosti sú prvou voľbou pre látkové rolety spálne a detské izby. Ak máte doma miestnosť na denné spanie, aj tá je kandidátom na zatienenie látkovými roletami.

Najmä moderné interiéry veľmi dobre prijmú hladký a rovný povrch látkových roliet. Preto sa s nimi stretávame aj v kanceláriách či úradoch, kde veľmi dobre nahrádzajú klasické hliníkové žalúzie.

Rolety pre strešné okná

Podkrovný byt je snom mnohých ľudí. Takéto byty vybočujú z uniformity pravých uhlov a sú vlastne vždy originálne a jedinečné. Veľmi často majú strešné okná, ktoré je tiež potrebné zatieniť. Každý, kto niekedy býval v podkrovnom byte, potvrdí, že boj s nadmerným teplom nemožno podceňovať.

Rolety na strešné okná majú okrem samotného tienenia aj ďalšiu úlohu - neprevísajú ani pri extrémnych uhloch sklonu. Vtedy by, samozrejme, nemohli dostatočne zabrániť prenikaniu slnka do miestnosti. Preto sú zvyčajne vybavené postrannými koľajničkami, lištami alebo inými typmi vedenia.

clanek_004

Rolety pre strešné okná sú vlastne tak trochu prispôsobené látkové rolety. Ide o rovnaký princíp - látka sa vysúva a zasúva do kazety v hornej časti okna. V čom sa líšia?

  • Montáž roliet na strešné okná sa vždy vykonáva vŕtaním na okno. Nie je možné pristúpiť k vŕtaniu do steny alebo dokonca len k montáži bez vŕtania. Roleta sa musí vždy pohybovať spolu s oknom, keď sa otvára a zatvára.
  • Vždy musia byť namontované aj postranné lišty, ktoré vedú okraje rolety. Tým sa zabezpečí, že roleta správne prilieha k okennej tabuli a dobre zakrýva okno aj pri úplnom otvorení a prevrátení.
  • Strešné okná bývajú menšie ako bežné okná v stene, takže niekedy nie sú potrebné ovládacie retiazky. Roleta sa jednoducho stiahne alebo vytiahne za spodný okraj.

Strešné rolety majú preto jasné uplatnenie - všade tam, kde sú strešné okná. Na tie sa nedá použiť žiadny iný typ tienenia. Existujú aj plisé rolety pre strešné okná, ale to je už len iný druh látky.

Rolety plisé

Plisé alebo skladané rolety veľmi pripomínajú vyťahovaciu harmoniku. Po rímskych roletách sú to ďalšie rolety bez kazety, do ktorej sa látka schovává. Vyťahovacia roleta vyzerá ako harmonika na konci vystúpenia - naskladané pásy látky striedavo von a dovnútra.

Zaujímavosť: Plisé rolety, keďže nemajú kazetu, majú oba konce voľné. Je teda možné mať spodný koniec stiahnutý až do spodnej časti okna, zatiaľ čo horný koniec rolety končí v strede okna. Okno je teda zatienené v dolnej polovici, zatiaľ čo horná polovica okna nie je zatienená. To sa nedá dosiahnuť žiadnym iným typom tienenia.

clanek_005

Hlavné výhody plisé roliet

Existujú 3 hlavné dôvody na kúpu roliet plisé:

  1. Extrémne jednoduché ovládanie. Nie je potrebná žiadna kazeta, nie sú potrebné žiadne ovládacie prvky, ako sú retiazky alebo dokonca elektrické ovládanie.
  2. Veľmi jednoduchá montáž. Je to opäť vďaka absencii kazety, ktorú musíme pri iných typoch roliet niekam namontovať. Pri plisé roletách stačí utiahnuť vodiace lanká a je namontované.
  3. Bezpečnosť pre deti. Deti všetko skúmajú a testujú. Takto voľne visiaca retiazka rolety je veľmi zaujímavá hračka. Bohužiaľ, ak sa omotá okolo krku, je aj nebezpečná. Plisé rolety ale žiadnu retiazku nemajú, takže sú ideálne do detských izieb.

Termo rolety

Ďalším typom tienenia, ktorý vychádza z klasických látkových roliet, sú Termo rolety. Už samotný názov naznačuje ich hlavnú silu a účel - bojujú proti nadmernému teplu.

Nejde však len o to, aby sa miestnosť chránená termo roletou v lete príliš neprehrievala. Termo rolety dokážu v miestnosti teplo udržať, čo oceníte v zimných mesiacoch. Používanie Termo roliet teda v lete ušetrí náklady na klimatizáciu a v zime na vykurovanie.

Inak sú vo všetkých ohľadoch rovnaké ako bežné látkové rolety. Jediným rozdielom je použitá látka. Alebo skôr špeciálna vrstva nanesená na povrch látky. Tá vďaka svojim termoizolačným vlastnostiam izoluje teplo na tej strane rolety, kde by malo zostať..

clanek_006

Samozrejme, dodatočná vrstva na tkanine zvyšuje aj úroveň krytia, takže všetky termorolety v našej ponuke sú schopné aj 100 % zatienenia. Tomu hovoríme blackout.

Vhodné miesta pre Termo rolety

Ponúkajú sa samozrejme miestnosti s oknami orientovanými na juh. Celodenné plné slnečné svetlo nie je príjemné, ak miestnosť prehrieva tak, že nemá kam uniknúť. Obyčajné rolety alebo žalúzie nemusia svojím výkonom stačiť.

Ďalším typickým miestom pre termorolety sú kancelárske budovy so sklenenými stenami. Sedieť za oknom, ktoré vlastne zaberá celú stenu, a nechať na seba celý deň v práci páliť slnko, môže riadne znížiť výkon. Termo roleta je v takejto situácii výbornou voľbou.

Hliníkové žalúzie

Tak ako sú látkové rolety klasikou medzi roletami, hliníkové rolety sú absolútnym evergreenom medzi žalúziami. A dovolíme si povedať, že aj medzi tieniacou technikou všeobecne. Nenájdete nikoho, kto by ich nemal doma teraz alebo v minulosti.

clanek_007

Princíp hliníkových žalúzií netreba dlho opisovať - jednotlivé kovové lamely, ktoré sú spojené niekoľkými vodiacimi lankami. Okrem toho, že sa lamely dajú vyťahovať hore a zase dolu, dokážu sa synchronizovane natočiť okolo svojej pozdĺžnej osi, a tak prepúšťajú do miestnosti časť svetla.

Hliníkové žalúzie sú tu s nami už dlho. V dôsledku toho existuje aj pomerne veľa spoločností, ktoré ich vyrábajú a montujú. Ale ako všetko, aj tieniaca technika sa vyvíja a modernizuje. Žalúzie nie sú výnimkou.

Ovládanie a celá mechanická časť žalúzií sa výrazne zjednodušili. Kedysi sme potrebovali 2 ovládacie prvky - retiazku na vyťahovanie a spúšťanie žalúzií a tyč na otáčanie lamiel. V súčasnosti už žalúzie tyč nepotrebujú a obe funkcie vykonáva len ovládacia retiazka.

Aj montáž je dostatočne zjednodušená, aby ste ju mohli ľahko zvládnuť sami. Snáď "najzložitejšou" časťou je navlečenie retiazky do mechanizmu v kazete. Slovo "najzložitejšie" však správne vidíte v úvodzovkách, pretože ide len o otvorenie krytu, otočenie ozubeného kolieska jediným možným spôsobom a zacvaknutie krytu späť.

Okrem toho dodávame žalúzie už zmontované, takže ich montáž je podľa našich pokynov možná za niekoľko minút. To koniec koncov platí pre celý náš sortiment tieniacej techniky.

Kde a prečo si zaobstarať hliníkové žalúzie?

Hliníkové žalúzie sú natoľko univerzálne, že ich možno použiť kdekoľvek - v obytných priestoroch bytov a domov, v kanceláriách a úradoch. Jediným problémom je, že s nimi nie je možné dosiahnuť úplné zatemnenie. Predsa len existuje veľa miest, cez ktoré svetlo preniká. Do miestností, kde potrebujete úplnú tmu, odporúčame skôr látkové rolety.

Drevené žalúzie a Bambusové žalúzie

Je to vlastne ďalší variant hliníkových žalúzií. Opäť vidíme jednotlivé lamely, len tentoraz sú vyrobené z iného materiálu: dreva a bambusu. Stále však fungujú podobným spôsobom - vyťahujú sa a otáčajú, aby poskytli potrebný tieň.

Drevené žalúzie, ako aj Bambusové žalúzie sú veľmi často používaným typom tienenia v severských krajinách alebo na chatách a chalupách. Bambusové žalúzie môžu podčiarknuť prírodný dojem z miestnosti.

Fungujú ako klasické žalúzie, takže pomáhajú chrániť Váš domov pred neželanými pohľadmi zvonku a poskytujú vám pocit súkromia.

Okrem toho dokážu veľmi rýchlo zatemniť alebo presvetliť miestnosť podľa vašich potrieb. Jednou z najväčších výhod bambusových žalúzií FOA je možnosť zavesiť ich za rám okna. Ide o montáž bez vŕtania.

clanek_008

Jednou z výhod ich používania je lepšie hospodárenie s teplom. Kovové hliníkové žalúzie sú totiž lepším vodičom tepla, takže sa počas horúceho dňa môžu viac zahriať a vyžarovať získané teplo do miestnosti.

Na druhej strane, výber farieb je v porovnaní s hliníkovými žalúziami trochu obmedzený. Takže je len na vás, čomu dáte prednosť, čo je pre vás dôležité a pre čo sa rozhodnete.

Vertikálne žalúzie

Posledným druhom tieniacej techniky sú vertikálne žalúzie. Ide opäť o pruhy látky, tentoraz však nie sú orientované vodorovne, ale zvisle. Visia z konzoly nad oknom smerom k zemi.

Je to spôsobené aj tým, že sa zaťahujú zo strán, a nie zhora ako všetky ostatné typy žalúzií. K dispozícii sú 2 ovládacie prvky - jedna retiazka na vysúvanie a sťahovanie žalúzií a druhá na otáčanie látkových lamiel žalúzií.

clanek_009

Kde si môžu nájsť uplatnenie?

Sú jasnou voľbou v miestnostiach s veľkými oknami alebo priamo so sklenenými stenami. Preto ich tak často vidíme v kancelárskych budovách, nemocniciach a úradoch. Čoraz častejšie sa však objavujú aj v domácnostiach. Najmä na miestach, kde predtým viseli ťažké závesy.

Zaujímavosti o vertikálnych žalúziách

Jednotlivé pruhy látky sú do určitej miery na sebe nezávislé. Hoci sú prepojené retiazkami, dajú sa ľahko oddeliť. Pruhy sa preto dajú ľahko meniť. Napríklad za inú farbu. Kombináciou farieb v jednej sade môžete mať napríklad dúhové vertikálne žalúzie.

Tieniaca technika od FOA

Toľko k predstaveniu nášho sortimentu tieniacej techniky. V našom e-shope však nájdete ešte viac. Ak napríklad v lete bojujete s komármi a iným lietajúcim hmyzom, zaobstarajte si naše siete proti hmyzu.

Ponúkame siete do okien a dverí, ktoré zaručene zabránia všetkým otravným živočíchom, aby vám znepríjemňovali život.

Máme tiež kompletný sortiment náhradných dielov a príslušenstva pre všetky naše žalúzie a rolety. Potrebujete novú retiazku pre jednu z vašich roliet? Napínaciu kladku alebo závažie? Háčiky, držadlá, pánty, lamely pre vertikálne žalúzie? Žiaden problém.

A čo tak dodať vašim roletám trochu viac pohodlia? Kúpte si rolety s elektrickým motorčekom a diaľkovým ovládaním. Rolety môžete nastaviť jedným dotykom, a to aj v celom byte naraz.

Svet tieniacej techniky je jednoducho zaujímavý a v prípade FOA aj zábavný.