Pre plnú funkčnosť tejto stránky je potrebné povoliť JavaScript.

Jar je tu! Tipy na čistenie roliet a žalúzií

Jar je tu! A s ňou aj každoročné veľké upratovanie. Už sa bojíte predstavy, že budete zvádzať nerovný boj so závesmi a žalúziami? Presvedčíme vás o opaku. Pretože s tou správnou tieniacou technikou je aj veľké upratovanie prechádzkou ružovou záhradou. Zistite, ako čistiť žalúzie a rolety.

zena-vesi-vertikalni-zaluzie

Jarné upratovanie je pre každú domácnosť veľkou udalosťou. O naše okolie by sme sa však mali starať neustále a priebežne. Na začiatok sa pozrime na to, ako často by sme sa vlastne mali počas roka starať o naše rolety alebo žalúzie. 

Toto nám uľahčí naše veľké jarné finále. Existuje veľa názorov na to, ako často by ste mali čistiť tieniacu techniku. Čo teda najčastejšie odporúčajú rôzni odborníci i amatéri?  

  • Rolety a žalúzie oprášte a vysajete vždy, keď doma upratujete.
  • Raz za mesiac ich očistite od prachu.
  • Raz za sezónu (v lete, na jeseň a na jar) vykonajte upratovanie so zameraním na tieniacu techniku.
  • Dvakrát ročne vykonajte naozaj dôkladné čistenie všetkého.

Ako vidíte, názory a rady na to, ako často venovať žalúziám a roletám pozornosť, sa líšia. Čo si z toho môžeme vziať? Rozhodujte sa na základe prostredia, v ktorom žijete. Čistotu tieniacej techniky ovplyvňuje nielen bežná prevádzka, ale aj malé deti s lepkavými prstami, domáce zvieratá, počasie alebo to, či doma fajčíte. 

Teraz sa pozrieme na to, ako čistiť žalúzie a rolety značky FOA. Naša tieniaca technika má oproti bežným žalúziám veľkú výhodu. A to, že sa naozaj ľahko čistí. V drvivej väčšine prípadov ich ani nemusíte z okna dávať dole. 

Avšak na jar musíme zvyčajne umyť aj okná. Našťastie sa žalúzie a rolety dajú ľahko dať dole a potom naspäť vrátiť naspäť do mechanizmu. Je teda len na vás, či sa rozhodnete nechať ich na okne, alebo ich zložíte.

Napokon, do kariet vám hrá aj to, že naše výrobky majú antistatickú povrchovú úpravu. To znamená, že sa na ne nelepí prach. Dokonca aj odolnejšie čiastočky sa neustále odstraňujú pri používaní a rolujú sa z kazety von. Na rozdiel od bežných závesov alebo žalúzií sa teda nemusíte obávať, že by vám naše žalúzie a rolety pridávali prácu.

Ako vyčistiť rolety Deň a noc

Rolety Deň a noc sú medzi našimi zákazníkmi jedny z najobľúbenejších. Majú krásny, elegantný dizajn. Vďaka lamelám, ktoré sú striedavo priehľadné a nepriehľadné, môžete vždy dosiahnuť požadovaný stupeň zatienenia. A inštalácia? Zvládne ju každý. Rolety dodávame už zložené a samotná montáž zaberie len pár minút. 

Ako sa čistia rolety Deň a noc? Ak nepotrebujete okná umývať, nedemontujte ich. Aspoň si nebudete musieť robiť starosti s montážou a demontážou. Odporúčame však, aby ste žalúzie demontovali na jarné upratovanie. Chceme predsa dosiahnuť hĺbkové čistenie.

Začnite tým, že sa zbavíte prachu. Vďaka antistatickej úprave a častému oklepávaniu sa síce na roletách moc neudrží. Aj tak ich však musíte raz za čas vyčistiť. Stačí na to prachovka. Prípadne použite vysávač na najnižšom výkone.

Rolety Deň a Noc doporučujeme čistiť obyčajnou handričkou. V prípade, že sú na nich naozaj odolné škvrny, skúste ich umyť vlhkou handričkou. Ak ani to nestačí, použite jemný saponát. 

Najskôr vyskúšajte reakciu látky na skrytom mieste. Po vysušení látky skontrolujte, či ju saponát nepoškodil. A použite ho aj na viditeľných miestach. Rolety Deň a noc sa neperú ani nežehlia. Na ich čistenie nepoužívajte kartáč.

rolety-den-a-noc-sofa-fialove-polstare

Ako vyčistiť látkové rolety

Látkové rolety chrání domov před zvědavými pohledy, světlem, ale i horkem. Některé látky nabízí tak vysoký stupeň zatemnění, že ho lze přirovnat k podmínkám v noci. Rolety plně zakryjí prosklenou plochu okna, a tak nehrozí, že by na bocích světlo prosvítalo. Dokonce ani nikdo zvenku skrze boky neuvidí dovnitř. 

Látkové rolety chránia váš domov pred zvedavými pohľadmi, svetlom a dokonca aj horkom. Niektoré tkaniny ponúkajú taký vysoký stupeň zatemnenia, že ho možno prirovnať k podmienkam v noci. Rolety úplne zakrývajú zasklenú plochu okna, takže nehrozí, že by do nej po stranách presvitalo svetlo. Dokonca ani nikto z vonku nemôže vidieť dovnútra cez boky. 

Ako čistiť látkové rolety? Postup je podobný ako u roliet Deň a noc. Môžete ich čistiť ako na okne, tak aj jednoducho zložiť. V prvom kroku odstránite prach a potom si vezmete na pomoc handričku. 

Prach odstráňte prachovkou alebo vysávačom na najnižšom výkone. Aj keď sú rolety dôkladne nainštalované, neodporúčame spúšťať vysávač na vyšší výkon. Mohli by ste roztrhnúť ich tkaninu. Na odolnejšie častice si vezmite suchú handričku. Nečistoty opäť odstráňte vlhkou handričkou a jemným saponátom. 

Ak sa chystáte čistiť látkové rolety namokro, nechajte ich po čistení dôkladne vyschnúť a až potom ich zrolujte do kazety. V opačnom prípade hrozí, že začnú plesnivieť. Rovnakým spôsobom sa čistia aj termo rolety. Ide o vylepšenú verziu látkových roliet. Nechránia však len pred svetlom, ale aj pred teplom alebo chladom - majú totiž izolačné vlastnosti.

latkova-roleta-bezova-kvetiny

Ako vyčistiť rímske rolety

Rímske rolety sa dokonale hodia do moderných aj tradičnejších interiérov. Ponúkame ich v niekoľkých farebných variantách. Sú pekné a dekoratívne, ale zároveň vás dobre ochránia pred slnkom a pohľadmi zvonku. Ľahko sa montujú a vďaka systému ozdobných prúžkov ich môžete zaviazať vo výške, ktorá vám momentálne vyhovuje.

Rímske rolety sú z hľadiska údržby podobné klasickým záclonám. Vďaka tomu, že textília je v profile upevnená suchým zipsom, ju však môžete dať dole jedným ťahom. A rovnako ľahko sa dá aj nasadiť späť.

Tento druh tieniacej techniky doporučujeme prať buď ručne, alebo v práčke pri teplote 30 °C. Rímske rolety nežmýkajte, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu tkaniny. Perte ich v práčke na jemný program alebo priamo na záclony.

A žehlenie? Ak ich šikovne zavesíte, nebudete ich musieť ani žehliť. V prípade, že si na to potrpíte, zapnite žehličku na najnižšie teploty. Pozor, priesvitné rímske rolety sa nesmú žehliť vôbec.

rimske-rolety-kavove

Jak vyčistit plisé žaluzie

Plisé žalúzie alebo plisé rolety sú modernejšou a praktickejšou odpoveďou na klasické horizontálne žalúzie. Keďže sa dajú posúvať z hornej aj dolnej časti okna, ľahko ich nastavíte presne tak, ako potrebujete. Montáž plisé žalúzií je jednoduchá. Sú funkčným aj dizajnovým prvkom, ktorý vyhľadáva čoraz viac slovenských domácností.

Ako vyčistiť plisé žalúzie? Aj v tomto prípade ich môžete ľahko demontovať a pri jarnom upratovaní opäť nasadiť na okno. Odstráňte prach zo žalúzií. Je na vás, či zvolíte vysávač s najnižším výkonom, prachovku alebo suchú handričku. Ak sa na plisovaných žalúziách, podobne ako na iných typoch tieniacej techniky, nachádzajú nečistoty, vezmite si vlhkú handričku s jemným saponátom. 

Pri látkach typu Zatemňujúce a Blackout môžete žalúzie ponoriť aj do vodného kúpeľa pri teplote 30 °C. Namiesto pracieho prostriedku použite štandardný prací prostriedok. Roletu ponorte do vody na 15 minút. Niekoľkokrát ju stiahnite a roztiahnite, aby sa voda dostala všade.

Po skončení ju opláchnite pod sprchou a vyžmýkajte ju stlačením látky medzi dvoma profilmi. Vráťte žalúziu na okno a nechajte ju v zatiahnutej polohe 12 až 24 hodín. Počas schnutia žalúziu niekoľkokrát otvorte a zatvorte, aby sa látka nezlepila. Po uplynutí tohto času žalúziu otvorte a nechajte ju doschnúť.

plise-zaluzie-svetle

Ako vyčistiť vertikálne žalúzie

Vertikálne žalúzie sú tou pravou voľbou pre nadrozmerné presklené plochy. Kedysi sa tento druh tieniacej techniky používal len v kanceláriách. Dnes sa s nimi stretnete aj v moderných domácnostiach, kde poskytujú príjemné tienenie a súkromie. 

Vertikálne žalúzie z látok s naparovanou hliníkovou vrstvou sa nesmú čistiť vodou (látka Premium Kamerun). Preto si budete musieť vystačiť s prachovkou, vysávačom alebo čistou handričkou.

U ostatných typov látok postupujte štandardne ako pri látkových alebo iných roletách. Vertikálne žalúzie neperte ani nežehlite. Čistite ich buď na okne, alebo ich z okna odstráňte. Keďže sú naozaj dlhé, niekedy je lepšie nechať ich na okne. Tento proces sa tým výrazne uľahčí. Prach odstráňte vysávačom na najnižšom výkone alebo suchou handričkou. 

Ako zbraň proti odolným nečistotám zvoľte jemný saponát. Po vyčistení nechajte žalúzie vyrolované, aby dostatočne vyschli a nezačali plesnivieť. Vyhnite sa kartáčom, pretože tie by poškodili povrch roliet. Odporúčame použiť obyčajnú handričku.

vertikalni-zaluzie-v-kuchyni

Ďalšie tipy na jarné upratovanie

  • Pri jarnom upratovaní venujte pozornosť oblastiam, ktorým bežne nevenujete pozornosť. Čistite nielen vnútorné priestory, ale aj vrchné časti skríň a iné ťažko prístupné miesta. Napríklad aj vrchné časti závesných systémov a kazety roliet.
  • Umyte chladničku, trúbu a mikrovlnku. Zápachu v mikrovlnnej rúre sa zbavíte pomocou šálky octu, ktorú necháte zohriať na kratší program. Ak sa chcete zbaviť pretrvávajúceho zápachu v chladničke, nasypte kávové zrná do misky a nechajte ich vnútri nezakryté.  
  • Pozor na drevenú kuchynskú linku. Používajte šetrné čistiace prostriedky a nezabudnite ju potom naimpregnovať.
  • Ak sa snažíte žiť ekologicky a chcete ušetriť peniaze za drahé výrobky, ocot a jedlá sóda vám pomôžu s väčšinou nečistôt v domácnosti. Dokážu vyčistiť nielen znečistené povrchy, ale aj spotrebiče od vodného kameňa, upchaté odtoky, okná a keramiku v kúpeľni.

Máte dotaz? Kontaktujte našu zákaznícku podporu 

Ak vás naša tieniaca technika zaujala a máte na nás otázky, obráťte sa na našu zákaznícku podporu. Sme vám k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 16:00. Môžete nás zastihnúť na telefónnom čísle 222 205 142. Alebo nám pošlite e-mail na adresu info@foa-rolety.sk. Odpovieme vám alebo zavoláme späť na telefónne číslo, ktoré nám na seba necháte. 

Pár slov na záver

Teraz už viete, že jarné upratovanie so žalúziami a roletami nie je nič, čo by ste nezvládli. Ak vás už unavujú tradičné žalúzie alebo závesy, ktoré zachytávajú len prach a špinu, zbavte sa ich! A vyskúšajte produkty značky FOA.

Aby sme Vám nákup ešte viac spríjemnili, na našej webovej stránke nájdete detailného Sprievodcu, ktorý Vás prevedie výberom tieniacej techniky pre Vašu domácnosť a kde nájdete všetko podstatné.

Značka FOA sa venuje tieniacej technike od roku 2017. Všetko vyrábame sami a radi vám ponúkneme riešenie priamo na mieru. Zakladáme si na spoľahlivosti a bezkonkurenčných cenách. Našou špecialitou sú rolety a žalúzie, ktoré si namontujete sami bez pomoci odborníka a behom chvíľky.

Veríme, že si u nás vyberiete a že budete s nákupom spokojní.